Konkursy i zabawy weselne
Knkursy i zabawe weselne: W pierwszej kolejności zostawiam propozycje zabaw integracyjnych, które bardzo często pojawiają się na parkietach, a następnie zapoznacie się z listą konkursów i z alternatywną wersją oczepin.
Jeśli nie znajdziesz tutaj zabawy czy konkursu weselnego, który znasz i chcesz go mieć na swojej imprezie – wystarczy, że mi go opiszesz wysyłając mi wiadomość.
Zabawy taneczne integracyjne
Układ taneczny dla wszystkich gości
Jest to bardzo prosty układ taneczny, kilka ruchów, którymi zaangażujemy wszystkich od dzieci po seniorów. Niejednokrotnie prowadziłem to tuż po pierwszym tańcu Pary Młodej lub zamiast pierwszego tańca. Tak, nie wszystkie wesela są szablonowe i wtedy potrzebne są „zamienniki”
Weselny pociąg Rynkowskiego
Nie ma się co oszukiwać…. przeżytek, ale dalej się sprawdza. Dlatego często prowadzę pociąg rozdając gościom cekinowe kapelusze i hawajskie naszyjniki. Zapraszam już ubranych gości, by dołączyli do pociągu i faktycznie to się sprawdza. Jesteśmy w stanie zebrać na parkiecie zdecydowaną większość gości.
Macarena / Zorba / Kankan / Kaczuchy
Macarena to już obowiązek! Pozostałe osobiście bym odpuścił, ale jeśli padnie pomysł to tańczymy. Nie ukrywam, że zawsze inicjowana jest podstępem, kiedy mamy tłumy na parkiecie, a goście nawet nie wiedzą kiedy zaczynają naśladować za mną ruchy i odtwarzać słynną choreografię.
Taniec integracyjny „cała sala”
Tworzę dwa koła. Faceci w środku, panie od zewnątrz. Oba koła poruszają się tanecznym krokiem w przeciwnym kierunku. Co kilka chwil muzyka ustaje i panowie odwracają się do pań i za każdym razem wszyscy wykonują pewne polecenia. Finalnie jeszcze o tym nie wiedząc rozpoczynamy słynnego walca i nie to jest najistotniejsze – my go śpiewamy, ponieważ jest to utwór „cała sala śpiewa z nami” Ciężko to sobie wyobrazić, ale zaufajcie mi – warto!
Astronomia – Rudy się żeni
W zależności od rodzaju i klimatu wesela pozwalam sobie na wstęp do utworu „rudy się żeni” trochę świeższym akcentem czyli motywem z słynnej Astronomii Stefana F. To już tradycja, kiedy panowie podrzucają Pana Młodego do góry podczas, gdy cała sala śpiewa do „rudy się żeni” jego imię, ale najpierw wnoszą go na parkiet w clubowym rytmie. Mamy połączenie tradycji i nowoczesnej muzyki.
Piękna Młoda
Jeśli mamy piosenkę dla niego, to dlaczego nie dla niej?
Tomo – Piękna Młoda to piosenka dla Pani Młodej, chyba, że decydujemy się na wesele bez disco polo to zawsze najdzie się zamiennik. Tutaj cała sala w jednym kole klaszcze i śpiewa dosyć prosty refren i każdego zapraszamy do tańca z Panią Młodą.
Oczepiny tradycyjne lub alternatywnie
Klasyczne rzucanie welonem czy bukietem oraz muchą lub krawatem, ok.
Wiemy o co chodzi. Zapraszamy wszystkie panie stanu wolnego i wszystkich kawalerów. Pierwsza rzuca za siebie w stronę pań Młoda, następnie do kawalerów Pan Młody…. ale zawsze możemy zrobić to inaczej jeśli tylko chcecie żeby wyglądało to bardziej efektownie.
Do bukietu Panny Młodej przywiązujemy wstążki. Każda z pań chwyci jedną z nich i staną wokół niej. Pani Młoda ocina losowo po jednej wstążce, aż do wyłonienia tej jednej, która według tradycji będzie naszą nową Panną Młodą.
Panowie kawalerzy w jednym kole, plecami do siebie, otrzymują dwa pudła. Tylko w jednym z nich jest mucha lub krawat Pana Młodego. Panowie przekazują z rąk do rąk pudła w rytmie muzyki, ale kiedy ona ucichnie….
Zapraszamy tych, którym zostały one w dłoniach i komisyjnie sprawdzamy, który wedle tradycji zostanie nowo wybranym Panem Młodym.
Konkursy weselne
Test zgodności Pary Młodej
Para Młoda siada tyłem do siebie i jednocześnie odpowiada na pytania podnosząć w górę odpowiedni rekwizyt. Pytania mogą być spersonalizowane.
Jenga weselna
Zabawa intergracyjna nie tylko na wesela. Dwie dużyny nawet ośmio osobowe sterują platformę ciągnąc za sznurki i mają za zadanie ułożyć wieżę z drewnianych klocków.
Literki
Wzorowane na konkursie z „Kocham Cię Polsko”. Dwie drużyny układają słowa z otrzymanych literek, muszą się komunikować między sobą i wymieniać tak by ułożyć podpowiedziane wcześniej hasła.
Każdra z drużyn ma 3 wyrazy, a wygrywa ta, która ułoży je w najlepszym czasie.
Jaka to melidia
Dwie drużyny, w każdej z nich kapitan i zabawa na całego. Popularny konkurs „Jaka to melodia?”. Przed Wami min. 2 rundy, a w każdej z nich 5 kategorii: bajki, muzyka polska, zagraniczna, filmy i seriale, a ostatnia np. Dsico Polo lub Rap czy Rock.
Kiedy muzyka zacznie grać drużyna daje znak kapitanowi by ten zgłosił ją do udzielenia odpowiedzi. Oczywiście zbieramy punkty i wygrywa ta drużyna, która uzbiera ich więcej.
Tykająca bomba
Na krzesełkach w okręgu siadają naprzemiennie dwie drużyny.
Zadaniem jest poprawnie odpowiedzieć na pytanie dotyczące pary młodej, solenizanta, jubilata czy tematu imprezy. Poprawnie odpowiadając możemy oddać bombę kolejnej osobie z przeciwnej drużyny, kiedy czas się skończy następuje wybuch. Drużyna, której przedstawiciel będzie trzymać wtedy bopombę – przegrywa.
Świstaki
Sztafeta czyli dalej drużynowo. Dwie drużyny siadają na krzesełkach jeden za drugim równolegle do siebie. Zaczynamy od końca wykonywać różne czynności. Zawodnik po wykonaniu swjego zadania dotyka kolejnego zawodnika swojej drużyny i ten wykonuje kolejne zadanie. Ostatni zawodnik ma za zadanie tylko zawgizdać, ale… po uprzenim wypiciu kieliszka – z bułką tartą 😉
Paczka z ameryki
Tajemniecza przesyłka zaadresowana do Pary Młodej, którą otworzyć można do wykonaniu kilku kroków, które zapisane są w instrukcji załączonej do paczki.
Jest to czasoumilacz, zabawa bezinwazyjna.
Prowadzący czyta humorystyczny lecz wyważony tekst, a osoby które otrzymają paczkę postępują zgodnie z instrukcją i przekazują ją dalej, aż wróci do Pary Młodej.
Ślubowanie na idealnego teścia
Ten moment, kiedy wszyscy sie wzruszają podczas podziękowań dla rodziców każdy zna. Możemy humorystycznie przejść dalej i ogłosić Ślubowanie na idealnego teścia. Prowadzący czyta tekst ślubowania, a rodzice jednogłośnie odpowiadają „ślubujemy”. Tekst ślubowania może być spersonalizowany. Jeden z przykładów:
Ślubuję nigdy nie używać następujących zwrotów: „Jak będziesz w moim wieku…” i „a nie mówiłam, nie mówiłem”
Pantoflarz
Dwóch lub trzech ochotników ma za zadanie…. uzbierać jak największą ilość damskich butów. Czas odliczany wspólnie z goścmi weselnymi „10 sekund”
Na weselu najczęściej nagrądą jest butelka weselnej, ale tym razem ku zaskoczeniu wygranego następuje uścisk dłoni prowadzącego i otrzymanie miano – największego pantoflarza na weselu!
Szalone marynarki
Zapraszamy chętne taneczne pary, najlepiej 10. Podczas, gdy muzyka gra, pary tańczą. Kiedy muzyka ucichnie pary muszą zamienić się marynarkami. Czas gra rolę, ponieważ para. która jako ostatnia wykona czynność odpada. Tak, aż do wywołania zwycięskiej pary.
Gorące krzesła + Fanty
Gorące krzesła zmodyfikowane o przyniesieniu z sali danego przedmiotu.
Liczy się kreatywność i refleks. Przynosimy np. „coś białego” i wracamy na krzesełko, ale za każdym razem jest juz jedno mniej.
Jeśli uczestnik nie zdąży zająć miejsca – żegna się z konkurencją i tak do wyłonienia zwycięscy.
Wycieczka do ZOO / Kareta
Dwie drużyny – rodziny. Uczestnicy wcelają się w role członków rodziny od Mamy przez dzieci po Azora czy słonia. Prowadzący czyta hitoryjkę, a uczestnicy gdy usłyszą swoją rolę mają zadanie obiec rząd krzeseł i wrócić na miejscu. Liczy się szybie reagowanie, zwinność i koncentracja. Wygrywa drużyna, która mniej razy się pomyli. Można stosować kary w różnej postaci.
Belgijka
Taniec integracyjny, który jest już bardzo popularny. Prosty układ taneczny, którego staramy się nauczyć wszystkich uczestników. Efektowny taniec belgijka pojawia się już na każdego rodzaju imprezach.
Młody Młoda – Skakanie przez linę
Wszyscy uczestnicy stają po jednej sronie liny. Na początku liny po odpowiednich stronach siedzą Państwo Młodzi.
Prowadzący w różnym tempie i kolejności wywołuję stronę, na którą trzeba szybko przeskoczyć mając złączone stopy.
Prowadzący jak wiadomo stara się żeby to na pozór banalne zadanie nie było jednak takie łatwe. Osoby które się pomylą, zapraszamy do publiczności. konkurs trwa do ostaniej osoby, która się nie poyli.
Limbo weselne
Limbo na imprezach różnego rodzaju sprawdza się ponieważ to niby „nic takiego”, a jednak angażuje wszystkich gości do wspólnej zabawy i integracji.
Dwie osoby trzymają linę pod którą tanecznym krokiem przejść w bardziej lub mniej efektownym stylu.
Poziom trudności rośnie z czasem… czyli wysokość liny jest stopniowo obniżana.
Niektóre z opisanych wyżej konkursów znajdziemy na kanale YT.
Pomocny również może być „wujek” Google.